HÍRHATÁR ONLINE - A Corvin körül indult az első budapesti éjszakai villamosjárat

HÍRHATÁR ONLINE
   
 2024.04.19.
 Péntek
Ma Emma napja van.
Holnap Konrád, Tivadar napja lesz.
   EUR árfolyam
   395,06 Ft
   CHF árfolyam
   408,46 Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | BLOG | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2016. 12. 30. 20:30     


A Corvin körül indult az első budapesti éjszakai villamosjárat
A Nemzeti Színház lebontásáról szinte mindenki hallott, ám arról már jóval kevesebben tudnak vagy emlékeznek, hogy a Corvin áruházat valaha megkerülték a Népszínház utcai villamosok, a körút túloldalán a fejvégállomás csak később lett kialakítva.

Az is két ütemben, mert csak a hetvenes évektől van az állapot, hogy jó hosszan, egészen a második keresztutca torkolatáig fel kell gyalogolni az induló villamoshoz. Korábban ennél kényelmesebben szállhattak át a körúti utasok, mert a maiaknál rövidebb szerelvények a Népszínház utca torkolatában álltak meg. A fővárosi villamosokat korábban több kisebb és két nagy társaság üzemeltette, utóbbiak a Budapesti Közúti Vaspálya Társaság (BKVT) és a Budapesti Városi Villamos Vasút  (BVVV) komolyan versenyeztek egymással. Csak 1923-tól alakult meg a BSZKRt, amely a verseny helyett, lévén majdnem az összes villamost működtette, már az észszerűséget tartotta szem előtt.

 

Azonban a korábban kiépült versenyvonalakat nem szüntette meg egyik pillanatról a másikra, sőt a használaton kívüli vágányok sokszor évtizedekig is a helyükön maradtak. A Népszínház utcai sínpárok keresztezték a körútiakat, majd a baloldali vágány a Blaha Lujza térről balra, a Rökk Szilárd utcába, onnan jobbra, a Stáhly utcába, majd ismét jobbra a Flór, ma Márkus Emilia utcába fordult, ahol három ágra szakadt, hogy a különböző viszonylatok a saját menetrendjük szerint indulhassanak vissza a külső végállomásuk felé. Azonban a Stáhly utcából egy vágány tovább vezetett a következő sarokig, majd jobbra a Gyulai Pál utcába fordulva keresztezte a Rákóczi utat és a hihetetlenül keskeny Nyár utcában folytatódott. Ezen járt a 2-es villamos, amely a másik irányban a Klauzál utcából kanyarodott a Corvin áruház elé.

 

 

Ez a viszonylat a körutat keresztezve alig ért be a Népszínház utcába, máris egy visszahajló kanyart tett balra, hogy a Kiss József (akkor Aggteleki) és a Bezerédi utcákon át a Keleti pályaudvar felé haladjon. És ne feledjük, ezek megépülésekor még balra tarts volt érvényben Magyarországon, csak 1941-ben tértek át a ma is szokásos közlekedési rendre.  Így a közkedvelt áruházat minden irányból villamosok vették körbe, néhánynak a forgalma a mainak a többszöröse volt. Még jobban bonyolította a helyzetet, hogy volt olyan villamosjárat is, amelyik a körbekerülés helyett a főbejárathoz állt. Még éjjel fél kettőkor is volt egy külön menet Pestlőrincre.

 

A Corvin körüli csomópontban a 20-as, a 28-as, a 36-os és a 38-as, később a 29-es is közlekedett. Átmenőjáratként meg a 2-es gazdagította az utazási lehetőségeket. Nem csak a viszonylatszám volt több, de az útirány is, mert Pestlőrinc felé közvetlen viszonylat közlekedett. A későbbi időszakban Pesterzsébet kapott innen villamosjáratot, ezt váltotta jóval később a ma is közlekedő 99-es busz. Azonban a végállomás hivatalos neve nem a Corvin áruház, hanem a Rókus-kórház volt. A kép már az 1950-es években készülhetett és az áruház körüli sok vágány ekkorra már használaton kívülre került, de még nem bontották el.

 

A történetnek azonban nincs vége, mert a Rákóczi útra visszaálmodott villamosjárat esetleges kiépülése lehetőséget nyújtana a Népszínház utcai vonalnak az áruház előtti ismételt elvezetésére, így a szerelvények magán a Blaha Lujza téren állnának meg. És persze a Népszínház utcában megszűnne az idétlen végállomás, az itteni járatok akár a budai oldalra is átszállíthatnák az utasokat. Ront ezen a terven, hogy az újpalotai villamost most elvetette a főváros vezetése, így a fejlesztések ebben a térségben is háttérbe szorulhatnak. Második, színes képünkön nosztalgia villamos közlekedik 29-es jelzéssel a Vásárváros főbejáratához a Népszínház utcában.

 

Kertész Z István


További hírek

  Különleges koponyasebészeti eljárás csak Pécsen
2024. 04. 19. 09:15 pecsi-hirhatar.hu
  Lehetséges általános közérzet-javulás egy táplálékkiegészítőtől?
2024. 04. 19. 08:47 pestmegyei-hirhatar.hu
  Halas tanösvény a pécsi Malomvölgyi parkerdőben
2024. 04. 18. 21:05 pecsi-hirhatar.hu
  Balog Zoltánt saját hittársai jelentették fel a zsinati bíróságon
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Havas Henrik építené Gattyán György médiabirodalmát
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Vitézy Dávid szerint öt éven belül megépülhet a vidámpark Budapesten
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Mindenki álma és rémálma egyszerre: az első randi!
2024. 04. 18. 12:07 hirhatar.hu
  Neked milyen álmaid irodája?
2024. 04. 17. 10:50 gyomroi-hirhatar.hu
  Középpontban az okosotthon
2024. 04. 16. 21:09 pecsi-hirhatar.hu
  A mosogatógépek innovatív fejlődésen mentek át
2024. 04. 16. 14:26 pestmegyei-hirhatar.hu





IMPRESSZUM | SZABÁLYZAT

(c)2o15-2o23 Hírhatár Lapcsoport