HÍRHATÁR ONLINE - Jogerős: két év felfüggesztett börtönbüntetést kapott a Momentum volt elnöke

HÍRHATÁR ONLINE
   
 2024.11.07.
 Csütörtök
Ma Rezső napja van.
Holnap Zsombor napja lesz.
   EUR árfolyam
   410,86 Ft
   CHF árfolyam
   436,9& Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | BLOG | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2024. 10. 18. 12:38     


Jogerős: két év felfüggesztett börtönbüntetést kapott a Momentum volt elnöke
Fekete-Győr Andrást, a Momentum egykori elnökét és jelenlegi országgyűlési képviselőjét jogerősen elítélték hivatalos személy elleni erőszak vádjában. Az ítélet politikai következményekkel is járhat.

A Fővárosi Ítélőtábla jogerősen elítélte Fekete-Győr Andrást, a Momentum Mozgalom egykori elnökét, jelenlegi országgyűlési képviselőt, csoportosan, társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak vádjában. Az ítélet két év börtönbüntetés, amelyet két év próbaidőre felfüggesztettek.

 

Az ügy több mint hat éve húzódik, a 2018-as túlóratörvény elleni tüntetések során Fekete-Győr füstgyertyát dobott a rendőrsorfal elé. Az elsőfokú bíróság 2023 májusában felmentette, de a másodfokú bíróság már bűnösnek találta, és felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki.

 

Szarvas Koppány Bendegúz, a Momentum másik politikusa, szintén elítélték az ügyben. Őt két év börtönbüntetésre ítélték, amelyet három évre felfüggesztettek. Az ügyész mindkét esetben súlyosbítást kért.

 

A jogerős ítélet politikai következményekkel is járhat. Az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló szabályok szerint, ha egy képviselőt bűntett miatt jogerősen elítélnek, összeférhetetlenséget kell megállapítani, kivéve, ha nem tiltják el a közügyek gyakorlásától. Fekete-Győr mandátumának sorsa az Országgyűlés döntésén múlik.

 

Fekete-Győr András 2016 és 2021 között volt a Momentum Mozgalom elnöke, és 2022 óta országgyűlési képviselő. Az ügy kapcsán hangsúlyozta, hogy a hatalom azért akarja elítélni, mert tüntetett ellenük, és továbbra is az első sorokban küzd a változásért.

 

A tárgyalóterem megtelt szimpatizánsokkal, akik momentumos kabátokkal és kitűzőkkel érkeztek. Az eljárást Fekete-Győr a Facebook-oldalára kitett bejegyzésében koncepciós pernek minősítette, és hangsúlyozta, hogy az ügyészség megpróbálja elhallgattatni őket.

 

A tárgyaláson a védők arról beszéltek, hogy a tanúként behívott rendőrök nem emlékeztek az estekre, és nem tudtak nyilatkozni arról, hogy füstgyertyák hova estek, volt-e bármilyen hatása a tevékenységükre.

 

Fekete-Győr András közösségi oldalán írta a történtek kapcsán:

„A rendszerváltás óta eltelt időszak első politikai elítéltjévé váltam. Bár megtehetném, nem élek a parlamenti visszadelegálás lehetőségével, mandátumomat átadom Cseh Katalinnak. Én magam az Indítsuk be Magyarországot pártalapítvány elnökeként folytatom a küzdelmet egy új rendszerváltásért.

 

Ma jogerősen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt a bíróság, mert 2018-ban füstgyertyával tiltakoztam a rabszolgatörvény-ellenes tüntetéseken a hatalom ellen. Bár senkinek nem okoztam sem sérülést, sem anyagi kárt, ez a Fidesz által leuralt Fővárosi Ítélőtáblát nem érdekelte.

 

Ezzel az ítélettel egy újabb lépést tettünk az 50-es évek Magyarországa felé. Ma már nem kell nagyítóval keresni a párhuzamokat: 2024-ben a hatalom újra egyértelműen orosz érdekeket szolgál, Szuverenitásvédelmi Hivatal néven újraélesztette az ÁVH-t - aminek nem mellesleg a frissen kinevezett egyik vezetője volt III/III-as ügynök. A Pegasus-botrány óta tudjuk, hogy a megfigyelések is az Orbán-rezsim mindennapjainak részei.

 

A mai nappal pedig elmondhatjuk: újra vannak politikai elítéltek is hazánkban. Olyan ugyanis a rendszerváltozás óta nem fordult elő Magyarországon, hogy egy országgyűlési képviselőt azért ítéljenek el bűncselekmény elkövetéséért, mert a hatalommal szemben tüntetett. Az ítélet egyben azt is jelenti, hogy az első országgyűlési képviselő leszek, akit megfosztanak a parlamenti mandátumától. A jogszabályok alapján van arra lehetőség, hogy a megfosztási eljárást követően a Momentum visszadelegáljon az Országgyűlésbe. Az erről szóló döntést a Momentum vezetése az elmúlt hónapokban egyhangúlag meghozta.

 

Szeretném megköszönni, hogy a Momentum közössége teljes mellszélességgel áll ki mellettem. De az elmúlt 14 év bebizonyította, hogy a Fideszt csak akkor és csak úgy győzhetjük le, ha másképp cselekszünk, mint ahogyan várnák. Bizonyára dörzsöli már a tenyerét a Rogán-művek, hogy a következő hónapokban lejárató anyagok százaiban támadhatják a pozíciójához ragaszkodó képviselőt, és az elítéltet támogató politikai közösséget. Bizonyára Kövér elvtárs bajsza is remeg már a gyönyörűségtől, amikor arra gondol, hány hónapig akadályozhatja majd meg az eskütételt az Országgyűlésben, ahogyan azt Hadházy Ákossal is tette annak idején.

 

Ezt az örömöt nem fogom megadni nekik. Más utat választok. A politikának nem a pozíciókról kell szólnia, hanem a cselekvésről. Nem a pozíciók a fontosak, hanem az ügy, amiért küzdünk.  Ezért úgy határoztam, hogy átadom országgyűlési képviselői mandátumomat Cseh Katalinnak, minden idők legjobb magyar EP-képviselőjének. Én pedig a Momentum pártalapítványának, az Indítsuk be Magyarországot alapítványnak az elnökeként folytatom tovább a küzdelmet azért, hogy a 2026-os új rendszerváltás valódi és tartós legyen. Vagyis indítsuk be az új rendszerváltást!

 

Nem visszalépek, hanem előre. Két erős vezetővel, két különböző fronton küzdünk tovább az új rendszerváltásért. A Fidesz azt hitte, meggyengíthet minket, de valójában megerősített bennünket. Nem egy, hanem két elszánt politikussal gazdagodik az új rendszerváltás ügye. Június 9-én soha nem látott esély adódott a változásra. Magyarok milliói adták le szavazatukat annak reményében, hogy legkésőbb 2026-ban eljön a változás ideje. A változást akaró magyarok azt várják tőlünk, hogy tegyük félre pártos érdekeinket, és tegyünk meg mindent az Orbán-rendszer leváltásáért.

 

Ezért a választásig hátralévő másfél évben két cél fogja vezérelni a munkámat: az első, hogy legkésőbb 2026-ban új rendszerváltás legyen. Ennek érdekében Hadházy Ákossal közösen küzdeni fogunk a tisztességes választási feltételekért. A másik, legalább ilyen fontos feladat, hogy ne kövessük el újra a múlt hibáit, és tanuljunk az 1989-es rendszerváltás tapasztalataiból. Akkor valódi megújulás helyett sokkal inkább szerepcserék történtek, és ennek köszönhető, hogy ma már nem egy demokratikus Magyarországon élünk.

 

Az új rendszerváltásnak új közmédiát, új vagyoni viszonyokat és új politikai kultúrát kell hoznia. Nem érhetjük be egy újabb "módszerváltással" – meg kell akadályoznunk, hogy a hatalmi elit újra átmentse magát. Valódi rendszerváltásra és valódi felelősségrevonásra van szükség. Az igazi rendszerváltó küzdelem csak most veszi kezdetét!

 

És még valami: életem végéig büszke leszek rá, hogy elítéltek egy önkényes, korrupt rendszer elleni fellépésért. Az ítélet csak megerősíti bennem, hogy küzdeni kell a rendszer ellen. Továbbra is ott leszek az első sorban, amikor cselekedni kell.”


További hírek

  Underground kiállításokkal jön a GraphicPécs
2024. 11. 06. 21:40 pecsi-hirhatar.hu
  A brüsszeli ereszcsatornán melegbuliból menekülő Szájer visszatér a közéletbe
2024. 11. 06. 14:43 hirhatar.hu
  Nyomoznak Balog Zoltán püspök hamisítási ügyében
2024. 11. 06. 14:43 hirhatar.hu
  A szexbotránya után máris aktivizálná magát a Fidesz celebpapja
2024. 11. 06. 14:43 hirhatar.hu
  Mozgó festmények tárlata
2024. 11. 05. 21:41 pecsi-hirhatar.hu
  Több mint 90 milliót sikkasztott
2024. 11. 04. 21:06 pecsi-hirhatar.hu
  A magyarok ötöde gyalogol a szegénységbe
2024. 11. 04. 11:12 hirhatar.hu
  Ez a harc lesz a végső (?)
2024. 11. 04. 11:12 hirhatar.hu
  Szörényi Szabolcsra emlékezik a családja mellett a közmédia is
2024. 11. 04. 11:12 hirhatar.hu
  Erre is gondoljon, ha medencét épít
2024. 11. 04. 10:19 fovarosi-hirhatar.hu





IMPRESSZUM | SZABÁLYZAT

(c)2o15-2o23 Hírhatár Lapcsoport