HÍRHATÁR ONLINE - Meghalt Török Ádám

HÍRHATÁR ONLINE
   
 2026.06.11.
 Csütörtök
Ma Barnabás napja van.
Holnap Villő napja lesz.
   EUR árfolyam
   355,63 Ft
   CHF árfolyam
   385,4& Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | BLOG | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2023. 04. 18. 12:29     


Meghalt Török Ádám
Elhunyt Török Ádám, a magyar progresszív-blues-rock egyik legfontosabb formációja, a Mini alapítója és frontembere. Halálát fia, Török Dániel jelentette be kedden Facebook-oldalán.

Török Ádám 1948. január 12-én született Budapesten. Először magánúton tanult fuvolázni, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dzsessztanszak előkészítőjét végezte el. 1965-ben kezdett el zenélni egy gimnáziumi zenekarban. 1968-ban a Dogs együttes énekese lett, majd még ugyanebben az évben megalapította a Mini együttest. 1972-ben az első tabáni bulin az LGT-vel és a Syriussal léptek fel. Tagcserék után a Mini stílusa a dzsesszrock irányába mozdult el.

 

A Mini 1976 és 1978 között a Budai Ifjúsági Parkban a híres „rock-keddeken" a P. Mobillal öt-hatezres közönség előtt zenélt, emellett a Tabán és a Bem rockpart főszereplőiként hosszú éveken át játszottak kiemelkedő szerepet a magyar rockszíntéren. Az akkori pártállami hanglemezgyári vezetés jó ideig megakadályozta a Mini első nagylemezének megjelenését, az első anyag Vissza a városba címmel végül 1978-ban került a boltokba.

 

1983 novemberétől szünetelt a Mini. Török Ádám előbb megalapította a Mini RC-t (Robot Company), majd a Tátrai Török Tandemet. Az 1987-1990 közötti időszak Török Ádám szólókorszaka volt, turnézott az Egyesült Államokban, Svájcban, Olaszországban és Ausztriában. 1991-ben Závodi Jánossal közösen megalapította a RABB-ot (Rhythm and Blues Branch).

 

1998 februárjában Török Ádám újraélesztette a Minit. 2017-ben Mini Acoustic World nevű formációjával készített koncertlemeze jelent meg Bartók On Rock címmel. 2018-ban először adták ki CD-n a Mini együttes első albumát, és az azt sorban követő három anyagot a zenekar „ezüst korszakából".    

 

Török Ádám 2017-ben megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést, 2019-ben a Máté Péter-díjat, 2021-ben Fonogram-életműdíjjal tüntették ki. Januárban ünnepelte 75. születésnapját, május 8-án az Erkel Színházban adott volna születésnapi koncertet.

 


További hírek

  Karácsony Gergely kihúzta a parkfenntartós botrány méregfogát
2026. 06. 11. 15:15 hirhatar.hu
  Újabb tabu dől meg – bejárható lesz a budapesti rendőrpalota
2026. 06. 11. 15:15 hirhatar.hu
  Magyar Péter a költségvetés módosítására kényszerül
2026. 06. 11. 15:15 hirhatar.hu
  Ismét terjed az ebola
2026. 06. 11. 09:00 hirhatar.hu
  Milliárdos értékben kereskedtek illegálisan potencianövelő szerekkel
2026. 06. 11. 08:30 hirhatar.hu
  Határozott és átlátható munkát ígér az új főrendőr
2026. 06. 11. 08:00 hirhatar.hu
  A Pécsi Nyári Színház idén is megnyitja kapuit
2026. 06. 11. 02:35 pecsi-hirhatar.hu
  Száz éves a Pécsi Hullámfürdő
2026. 06. 10. 21:21 pecsi-hirhatar.hu
  Felháborodott a nem létező KDNP
2026. 06. 10. 14:00 hirhatar.hu
  Orbán régi-új sajtósa már politikai öngyilkosságokat vizionál
2026. 06. 10. 14:00 hirhatar.hu





IMPRESSZUM | SZABÁLYZAT

(c)2o15-2o23 Hírhatár Lapcsoport