|
|
|
Tweet |
|
|
|
Sok ember álmodik arról, hogy egy édes, hófehér bundájú yorkie gazdija lesz, de vajon ez lehetséges egyáltalán? Ha már azt sem érted, ez a kérdés egyáltalán, hogy merült fel, akkor jobb, ha tovább olvasol, hiszen hoztunk pár megdöbbentő tényt és érdekességet ezekkel a kutyusokkal kapcsolatban.
Ha már van kutyád, akkor töltsd meg a tálját finom Panzi táppal a Petguru kínálatából, és amíg kedvenced boldogan falatozik és hagy neked pár perc nyugtot, addig tarts velünk!
Mi a legfontosabb tudnivaló, ha fehér yorkie-t szeretnél?
Nos, talán erre az információra nem számítasz, de az… hogy nem létezik. Igen, jól olvasod. Az American Kennel Club fajtasztenderjde szerint ugyanis egy fajtatiszta yorkshire terrier csakis cser vagy kékes-barnás színű lehet, maximum a mellkason engedélyezett egy kisebb fehér folt.
“De hát annyi helyen hirdetnek fehér yorkie-t, akkor azok micsodák?” – abszolút jogosan teheted fel a kérdést, és erre többféle válasz is lehetséges. Az első (és sajnos a gyakoribb), hogy ezek az állatok nem fajtatiszták, hanem keverékek, ezért lehetnek hófehérek.
A másik pedig, hogy albínó példányról van szó. Ez egy olyan genetikai mutáció, amikor az egyed szervezete nem termel színpigmenteket. Ilyen az embereknél is létezik. Egy albínó yorkie tehát valóban lehet hófehér, ám meglehetősen ritka, és nem is lehet kifejezetten tenyészteni.
A harmadik variáció pedig, hogy az állat bundája valójában krémszínű, csak a fotókon tűnik hófehérnek. Persze itt hamar kiderül a turpisság.
Miért légy óvatos a fehér yorkie-kal?
Mint említettük, hivatalosan nem létezik ez a színvariáns, így ha ilyet akarnak eladni neked, akkor légy résen, mert valószínűleg át akarnak verni.
Persze azzal még nincs semmi gond, ha az állat nem fajtatiszta (bár eléggé etikátlan, ha akként hirdetik), viszont ez esetben gyanakodj arra, hogy nem lelkiismeretes tenyésztővel, hanem egy szaporítóval van dolgod, akit csak az anyagi haszonszerzés motivál.
A nem hozzáértő által “tenyésztett” kutyáknál pedig sajnos nagy az esély, hogy örökölt betegségekkel születnek vagy később alakul ki náluk valamilyen rendellenesség. Ez egyaránt lehet fizikai és pszichés probléma is, ami jó esetben gyógyítható vagy legalább kezelhető, rossz esetben az állat sajnos fiatalon elpusztulhat.
Hogyan ismerj fel egy szaporítót?
Sajnos bombabiztos módszer nem létezik, de van pár dolog, ami árulkodó lehet. Például ragaszkodj hozzá, hogy megnézhesd a kiskutyák szüleinek orvosi dokumentumait (genetikai vizsgálatok eredményei, oltási igazolások, törzskönyv stb.). Ha ezeket nem bocsátják rendelkezésre, az mindenképp gyanús.
Valamint tekintsd meg személyesen, hogy milyen körülmények között tartja az illető az állatait, mivel eteti őket, mennyire ápoltak és szocializáltak. Egy valódi tenyésztő ezeket nem titkolja el. |
|
|
|