|
|
|
Tweet |
|
|
|
Van olyan túravezető, pontosabban magát annak tartó személy, aki szabályos vállalkozásban, számlát adva és adózva, üzletszerűen végzi ezt a tevékenységet, mégis, ha valamilyen baj adódik, akkor a felelősség kérdése jelenleg nincs rendezve.
Nem vissza sírva a régebbi rendszert, akkor az volt a jogi meghatározás, hogy akár szervezet, akár egyéni egy-egy túra, evezés, táborozás, stb, mindig a rangidős felel a lebonyolításért, tehát az adott szabadidős tevékenységet a legjobban ismerő, leggyakorlottabb részvevő, még akkor is, ha előre nem volt tisztázva, hogy ki a vezető.
Dr. Magyar Györgyöt, a Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda vezetőjét, ügyvédet kérdezzük, hogy ha valaki mondjuk a közösségi oldalon keresztül jelentkezik egy gyalogtúrára, mit várhat el a szervezőtől? Illetve, ha a részvevőt baj éri milyen jogi elégtételt és kitől kérhet?
„Tudtommal Magyarországon nincs akkreditációs túravezető képzés, viszont a szabad vállalkozás világában, lehet gyalogos túravezetést végezni. A résztvevők köthetnek akár baleset-biztosítást is a polgári jog alapján, ilyenkor az általános szerződési feltételeket kell alkalmazni! Ezt mindenképpen javasoljuk. Lényeges leszögezni, hogy felelőssége akkor is van a túravezetőnek, ha a résztvevőktől nem kap anyagi ellenszolgáltatást. Például egy szerencsétlen baleset esetére a polgári jog általános szabályait kell alkalmazni. Nem lenne hátrányos, ha a szolgáltatást nyújtó és a szolgáltatást igénybe vevő megállapodást kötnének, és abban tisztázhatják az esetleges felelősségvállalás kereteit is. Szélsőséges esetben még a Büntető Törvénykönyv is alkalmazható. Elsődleges szempont ilyenkor is a szándékos vagy gondatlan alakzat és az okozati összefüggés vizsgálata. Nyilván egy-egy kiránduláson a gondatlanság lesz megállapítható, ha egyáltalán ilyesmi előfordul” - nyilatkozta hírportálunknak Magyar György.
Jelen pillanatban is sokan ízléstelennek tartják a gyalogtúrák pénzért való vezetését. Hazánkban ez sokáig ismeretlen fogalom volt, de kialakult egy kör, amelyik igényli és meg tudja fizetni ezt a szolgáltatást. A közösségi oldalakon fel-fel bukkannak, a díjtételes gyalogos kirándulások. Azonban elnézve ezeket a hirdetéseket, a legtöbb az országos kéktúra útvonalán vezet, ahol még a kezdő kirándulók is viszonylag jól felfestett jelzésekkel találkoznak, vagyis a legtöbben önállóan is el tudnának menni. Az ilyen túrákat szervezők közül van, aki az elektronikus befizetés után számlát is küld, mások csak elteszik a pénzt. Azonban a legtöbb esetben, aki figyelmesen elolvassa a feltételeket észreveheti a szervezetlenség jeleit. Például egy több órás, menetrend szerinti buszos utazás esetén is kiírja a szervező, hogy "állatbarát"-program, mindenki hozhatja kedvenc kutyáját". Megkérdeztük a Volánbusz Zrt-t, hogy egy menetrend szerinti autóbuszra, hány eb vihető fel? A válasz egyértelműen az egy darab volt. Viszont a túrafelhívásban nem szerepelt, hogy aki állatot vinne magával, annak azt előre egyeztetni kellene a szervezővel. Így nem lehet tudni, ha hárman is megjelennek a találkozón a kedvenceikkel, akkor mi történik. Persze ez a probléma kör nem csak a pénzért vezetett túrákra igaz.
Mindenesetre Magyarországon nincs megfelelő túravezető-képzés. Gyakorlatilag az a túravezető, aki annak mondja magát. Egyébként is sok évi gyakorlat kell ahhoz, hogy egy túravezető a nem várt eseményeket is valamilyen módon kezelni tudja.
Kertész Z István/kép: egy nem pénzdíjas túra a Kirándulók Klubja szervezésében |
|
|
|